El dokuma ve yün halılar nasıl yıkanır?

El dokuma ve yün halılar oldukça kıymetlidir. Ancak doğası gereği bu tip halılar çok çabuk kirlenir ve doğal renkleri nedeniyle kirliliği diğer halılara göre çok daha kolay anlaşılabilir.

Çok değerli olan el dokuması ve yün halıları sadece bu işte uzman halı yıkama firmalarına vermek gerekir. Tecrübesiz bir firma daha ilk işlemde el dokuması halının yapısını bozabilir.

Bu tip halılarda yapılan en büyük hata halıların renklerine dikkat edilmemesidir. Bu tip halıların özellikle yüksek sıcaklıklarda renkleri hemen birbirine karışır. Renkleri birbirine karışmış bir halı da büyük ihtimalle kullanılmaz hale gelmiş demektir.

Yün halılar içinse yıkama işlemi yapıldıktan sonra hemen fırçalama işlemine geçilmelidir. Bu işlem her halı için ayrı ayrı ve hızlı bir şekilde yapılmalıdır. Bu tip halılar ıslak halleriyle kısa sürede çevredeki tüm tozu çekebilirler.

Bu tip halılarda halı tipine göre gelberi uygulaması yapılır. Eğer halı uzun tüylü ise gelberi uygulamasında halı şampuanının halı diplerine doğru şekilde işlemesi için ileri-geri şeklinde gelberi uygulaması yapılır.

Kullanılan şampuan el dokuma ve yün halılara uygun olmalıdır. Aşırı asitli şampuanlar bu tip halılarda renkleri kısa sürede bozar. Bunun yanında standart dışı halı şampuanlarının çoğu bu tip halılarda yeterli temizlik yapamaz.

Tecrübesiz firmaların bu tip halılarda yaptığı en ciddi hatalardan biri de el dokuma ve yün halıları her birlikte sıkmaya almaktır. Sıkma da bu tip halıların boyası ciddi şekilde akabilir. Bu nedenle sıkma ve kurulama işlemi tek tek yapılmalıdır.

El yapımı halılar için yıkama sıcaklığı da önemlidir. Kullanılan ip tarzına göre yüksek sıcaklıktaki el dokuma halılar parçalara ayrılabilir. Yün halılarda ise ciddi kepeklenme görülür.

Halılar yıkandıktan sonra plastik poşetlere kapatılmaz. Bu durumda el yapımı ve yün halılar kolaylıkla kokma yapabilir. Bu nedenle bu tip halılar hava alabilen paketlerde kurutulur ve taşınır.